Powstaje ścianka wspinaczkowa

14.02.2018

Po feriach zimowych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 będzie czekać duża niespodzianka. W sali gimnastycznej znajdą ściankę wspinaczkową. Choć wiadomo było, że projekt, który zyskał bardzo duże poparcie we Wschowskim Budżecie Obywatelskim na rok  2018 wszedł do realizacji i w tym roku będzie wykonany, to jednak co innego jest o tym wiedzieć, a co innego zobaczyć go na własne oczy i móc z niego skorzystać.  Tak naprawdę to projekt zakłada powstanie dwóch ścianek. Jedna będzie służyć do trawersowania, czyli pokonywania jej w poprzek, co w górach nie jest żadną rzadkością, a druga do wspinania.  – Ponieważ władze gminy nie czyniły nam żadnych ograniczeń czasowych pod kątem realizacji projektu godząc się na jego szybkie wykonanie, ustaliliśmy wspólnie, że najlepszym okresem do montażu ścianki wspinaczkowej będzie czas ferii zimowych. Pierwszego dnia po feriach ścianka będzie mogła służyć uczniom i dorosłym. – wyjaśnia pomysłodawca projektu Ryszard Ratajczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.
Najlepszą z ofert  złożyła firma Technochem z Nowej Soli. Firma ma na swoim koncie sporo takich realizacji, więc montaż przebiega sprawnie i  bez zakłóceń. Tym niemniej jest to żmudne i wymagające dużej dokładności i precyzji zadanie, bo kluczową sprawą jest bezpieczeństwo korzystających z tej formy rozrywki i spędzania wolnego czasu. Po montażu całej konstrukcji  na ścianę mocowane są wszystkie niezbędne do wspinaczki uchwyty i umocowania. Sam osprzęt pochodzi z Hiszpanii, która w tej dziedzinie należy do światowej czołówki. Na obu ściankach jednorazowo będzie mogło przebywać pięć osób. Całość będzie w ciekawej, atrakcyjnej kolorystyce opatrzona godłem szkoły i logo Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego.
W umowie o wykonawstwo znajduje się również przeszkolenie dla osób czuwających nad bezpieczeństwem ćwiczących. Będzie to czworo nauczycieli wychowania fizycznego w naszej szkole oraz najprawdopodobniej jeszcze czterech innych pracowników szkoły – wyjaśnia dyrektor Ratajczak.
Tak duża liczba przeszkolonych osób ma między innymi służyć temu, aby ścianka wspinaczkowa mogła być używana nie tylko przez dzieci szkolne, jako wzbogacenie zajęć wychowania fizycznego, ale też w weekendy, w tym przez dorosłych, którzy będą chcieli spróbować swoich sił i poprawić swoją sprawność. Nie wykluczone, że od starszych w przyszłości pobierane będą niewielkie opłaty, bo osprzęt będzie się zużywać i będzie wymagana jego wymiana.
- Jak mówił nam dyrektor Ratajczak, który odbierał takie sygnały, na budowę ścianki  głosowali nie tylko związani ze szkołą rodzice uczniów, ale też nie związani ze szkołą wschowianie. Dlatego chcemy aby w miarę możliwości  służyła maksymalnie wszystkim mieszkańcom zainteresowanym taką formą ruchu stąd planujemy dostęp do niej także w godzinach popołudniowych i dni wolne od pracy oczywiście przy założeniu, że nie zakłóci to innych zajęć odbywających się w hali.

-Cieszę się, że we wprowadzonym przez nas budżecie obywatelskim wygrywają także projekty nie tylko o charakterze inwestycyjnym, ale też poszerzające możliwości spędzania wolnego czasu. Na tej liście wypada wymienić chociażby tereny sportowe w Lginiu, Przyczynie Górnej, rekreacyjny przy ul. Dworcowej czy teraz właśnie ściankę wspinaczkową - mówił wizytujący na bieżąco postęp prac Miłosz Czopek, zastępca burmistrza Wschowy, główny promotor Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Ścianka wspinaczkowa w SP 2 będzie w tym roku pierwszą realizacją z WBO 2018. Jej koszt to blisko 100 tysięcy złotych. W sumie w tym roku zrealizowanych zostanie sześć projektów za łączną kwotę 600 tysięcy złotych. Łączna kwota inwestycji, o których zdecydowali wyłącznie mieszkańcy wyniesie już 1,8 mln zł.

(dp)

 

Publikacja: s.ps